TV reklamları, birçok insanın ekran karşısında sorguladığı bir alandır. Çok fazla reklam görmekteyiz ve bu reklamların gelirlerini ve harcamalarını sadece tahmin ediyoruz. Tv de bir reklam vermenin çok yüksek maliyetleri olduğunu tahmin ediyoruz ve araştırdığımızda, bu maliyetler tam da tahmin ettiğimiz gibi çıkıyor. Öncelikle fiyatlar reklama, kanala göre çok fazla farklılık skalasına girmektedir. Farklılıkların türleri belirli bir fiyatlandırma yapısına göre belirlenir. Örneğin; büyük kanalların fiyatları daha küçük izleyici kitlesine sahip kanallardan çok daha maliyetlidir. Bunun dışında genel anlamda cpp türünden fiyatlandırma yapılmaktadır. Cpp; reyting başına fiyatlandırma olarak söylenebilir. Cpp ile beraber her kanal kendi fiyatlandırma politikasını uygulamaktadır. Sektörde en çok kullanılan da yine cpp türüdür. Çok resmi ve sinir bozucu bir alan gibi gözükse de işin tasarım ve yayınlama kısmı, görselliğin estetikliği ile sanıldığı kadar kötü değildir.  Fiyatlandırmanın farklılık skalasına dönecek olursak; reklamın süresi de çok büyük etkendir. Günlük ya da kısa süreli reklamların daha yoğun tercihi olan birim/saniye yöntemi vardır ve bu yöntem ile daha çok TV kanalı kar kazanır ve parasını peşin alır. Örneğin; 10 saniyesine belirlenen fiyat daha fazla sürede aynı fiyat üzerinden hesaplanabilir. Dizi araları için TV kanallarının en çok tercih edilen yöntemidir. Bant reklam olarak geçer ve saniye fiyatı belirlendikten sonra reytingin önemi kalmaz. Ücret alınır ve alıcının isteği yayınlanır. Bu birim/saniye yöntemi uzun vadeli çalışmalar için de genellikle tercih edilmektedir. Cpp türünden fiyat yapılandırması ise daha çok reytinge bağlıdır. Buradaki risk, bir hafta yayınlanan reklam, yeterli reyting olmadığında ertesi hafta yayınlanamayabilir. Reyting başına ücretlendirme yapılır ve bu yöntemde bir sonraki yayın için ödeyeceğiniz miktarı -reyting yüzünden- tahmin edemezsiniz. 

Ortak olduğunuz kanal, programın reytingine göre her reyting için bir reklam fiyatı belirlemektedir. Biraz daha durum can sıkıcı denilebilir, çünkü miktar alıcı için sabit değildir ve biraz stres altında hissettirebilir. Burada aracı olan ajanslar çok önemlidir, fakat biz bu konu hakkında bilgi vermeden önce sizlere bir cpp yönteminde fiyatın nasıl hesaplandığı hakkında bilgi sunmak isteriz. Öncelikle ertesi gün ki programın reytingi incelenir ve daha önceden belirlendiği Tv reklamı fiyatı ile çarpılır. Daha sonra yayınlanacak reklamın bir saniye fiyatı belirlenir. Sonunda ise saniye/birim fiyatı oluşur. Her reyting sonrası da bu fiyat sürekli farklılık gösterir. Reklam yayınlansa da reyting belirlendikten sonra ücretlendirildiği için ücret henüz ödenmemiştir. Ajanslar burada en önemli etkenlerdir. Bahsettiğimiz aracılık durumu, bu ajanslar sayesinde gerçekleşmektedir ve bu cpp yöntemini sadece anlaşma içerisinde oldukları ajanslar ile gerçekleştirebilirler. Fiyatlandırmada ajansın etkisi büyüktür. Yani yazıda belirlenen fiyat yapılandırmaları sadece göründüğü gibi TV kanallarına bağlı değil, ajansın profesyonelliğiyle ilişkilidir. Bir ajans ne kadar iyi reyting tahminleri yaparsa, kanala ilettiği fiyatı ve reklam yayınlama fiyatını kabul ettirebilir. Bir üçlü çark mantığıdır. Çarkın bir ucu kanal diğer ucu reklam sahibi, yani alıcıdır. Ortadaki çark ise fiyatı ve memnuniyeti kabul ettiren bir ajans sistemidir. Bu sistem doğru ilerlediği sürece üç şirket de alışverişten memnun kalır ve doğru bir şekilde iletişim tamamlanır. Detayları ile girdap gibi gözüken ama çark mantığında uygulanması kolay olan reklam fiyatlandırma ve yayınlama durumları, aradaki iletişim ve aracılıkları ile maliyetin önemini ve neden pahalı olduğunu detaylı bir şekilde bize belirlemektedir. İnsanlar izlediği dizinin ya da reklamın reytingini daha çok devamlılığı için düşünse de alıcı ve kanal için durum çok daha önceliklidir.

TV Reklam Fiyatları 2020 (Örnek)

TV Reklam Fiyatları prime time (saat 18.00-24.00 arası reklam kuşakları) ve off-prime time (00.00-18.00 arası reklam kuşakları) için farklılık göstermektedir. Aşağıdaki örnekte ağırlıklı olarak OPT reklamlara örnek verilmiştir.

ATVEsra Erol8 saniyelik reklam bedeli (OPT)800 TL
Kanal DArka Sokaklar8 saniyelik reklam bedeli (OPT)400 TL
Star TVSefirin Kızı8 saniyelik reklam bedeli (OPT)400 TL
Star TVBabil8 saniyelik reklam bedeli (OPT)450 TL
Star TVBurcu ile Haftasonu8 saniyelik reklam bedeli (OPT)300 TL
Kanal DArda’nın Mutfağı8 saniyelik reklam bedeli (OPT)400 TL
Kanal DGelinim Mutfakta8 saniyelik reklam bedeli (OPT)400 TL
Kanal DNeler Oluyor Hayatta8 saniyelik reklam bedeli (OPT)250 TL
Fox TVMucize Doktor8 saniyelik reklam bedeli (OPT)600 TL
Fox TVKadın8 saniyelik reklam bedeli (OPT)600 TL
Fox TVYasak Elma8 saniyelik reklam bedeli (OPT)600 TL
Fox TVZuhal Topal ile sofrada8 saniyelik reklam bedeli (OPT)600 TL
Fox TVYaparsın Aşkım8 saniyelik reklam bedeli (OPT)960 TL
TV8Doya Doya Moda8 saniyelik reklam bedeli (OPT)250 TL
TV8Seda Sayan’la Yemekteyiz8 saniyelik reklam bedeli (OPT)400 TL
TV8Doğduğun Ev Kaderindir8 saniyelik reklam bedeli (OPT)900 TL
TV8Ana Haber Önü8 saniyelik reklam bedeli (OPT)800 TL
Show TVÇukur8 saniyelik reklam bedeli (OPT)620 TL
Show TVRamo8 saniyelik reklam bedeli (OPT)400 TL
Show TVKuzey Yıldızı8 saniyelik reklam bedeli (OPT)450 TL
Show TVAna Haber Önü8 saniyelik reklam bedeli (OPT)800 TL
Show TVÇukur8 saniyelik reklam bedeli (OPT)620 TL